Obec Rakovo Doporučený

nedeľa, 27 marec 2016 08:25 Napísal(a) 

Obec Rakovo

Rakovo je malá turčianska obec nachádzajúca sa v okrese Martin, ktorá má 322 obyvateľov.

Obec sa nachádza približne 10 km južne od okresného mesta Martin, v strednej časti regiónu Turiec, medzi pohoriami Malá a Veľká Fatra.

erb Rakovo

Cez kataster obce preteká rieka Turiec a Blatnický potok, ktorý zároveň tvorí hranicu so susednou obcou Príbovce. Do Blatnického potoka na severovýchodnej hranici chotára sa vlieva Karlovský potok, ktorý neďaleko majera Stariny priberá potok Jelšovec.

Medzi zaujímavostí obec Rakovo patria drevené rezbárske sochy rozmiestnené v rakovskom parčíku, vrátane znaku obce, ako aj drevenej autobusovej zástavky pri obecnom úrade. Čo ma teší, je skutočnosť, že starostom tejto obce, ktorý sa výraznou mierou postaral o tieto drevené pamiatky, je môj kamarát z detstva, Patrik Antal.

Rakovo ::drevostavba Rakovo lightboxRakovo ::drevostavba

Rakovčania sú okrem iných vecí, určite hrdí aj na svoj Dobrovoľný hasičský zbor, ktorý podľa záznamu v Pamätnej knihe obce bol v obci založený dňa 24. júla 1924. Túto historickú udalosť pripomína drevený prístrešok, v ktorom je umiestnená historická hasičská striekačka nachádzajúca sa v stromoradí pred obecným úradom.

Rakovo ::drevostavba Rakovo lightboxRakovo ::drevostavba

/zdroj: autor, www.rakovo.sk, wikipédia/

/foto: autor/

História

História Rakova je veľmi bohatá. Územie na ktorom stojí dnes Rakovo, sa pôvodne volalo Zanazan Sive Zaluzan (Zalužany).

Chotár obce bol osídlený už v mladšej dobe kamennej. Prvé zmienky o tomto sídle pochádza z roku 1244, ktorá spomína názov sídla Rakouch.

Najstaršia písomná zmienka o Rakove pochádza z roku1245, keď uhorský kráľ Belo IV. daroval obec kaplánovi Martinovi a jeho bratovi Ladislavovi.

Martin si z názvu obce zobral svoj prídomok z Rakova, alebo Rakovský. Istý Juraj Rakovský v druhej polovici 15. storočia nemal mužských potomkov a jeho dcéra sa vydala za turčianskeho podžupana Mateja Jesenského z Dolného Jasena. Ten, hoci vlastník majetkov v Rakove, ešte používal prídomok Jesenský, no jeho syn Šimon už začal používať prídomok Rakovský. V polovici 16. storočia získal rod Rakovského aj ďalšiu turčiansku obec Kaľamenovú a používali dvojitý prídomok z Rakova a Kaľamenovej.

Až do 19. storočia bolo Rakovo kuriálnou obcou patriacou niekoľkým zemianskym rodinám.

/zdroj: autor, www.rakovo.sk, wikipédia/

/foto: autor/

Osobnosti

  • Melchior Rakovský (cca 1660 - 1707) - vodca strany mieru, stoličný notár a úradník, podžupan Oravskej stolice, účastník Onódskeho snemu
  • Martin Rakovský (asi 1535 - 1579) - najznámejší rodák obce, najvýznamnejším humanistickým básnikom a vzdelancom v 16. storočí na území Slovenska
  • Tido J. Gašpar, vl. meno Jozef Gašpar (1893 - 1972) - slovenský novinár, spisovateľ, kultúrny pracovník, dramaturg, verejný činiteľ, ideológ a politik, predstaviteľ bratislavskej bohémy
Rakovo ::Obecný úrad Rakovo lightboxRakovo ::Obecný úrad

Adresa:

  • Rakovo 8
  • 038 42 Príbovce
  • 043 / 429 41 88, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • www.rakovo.sk
Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 17:14
Čítať 1519 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky