Zverejnené v Cykloturistika

Projekt cyklotrasy na prepojenie regiónov Turiec a Považie

pondelok, 11 apríl 2016 09:17 Napísal(a) 

Žilinský samosprávny kraj pripravuje megaprojekt v oblasti cykloturistiky za minimálne 6 miliónov eur, ktorý by mal byť financovaný z fondov Európskej únie. Jeho cieľom je vybudovať medzi Žilinou a Martinom ťažko dostupnom teréne unikátnu a jedinečnú cyklotrasu, ktorá tak spojí región Turiec a Považie.

Prepojenie Považia s regiónom Turiec je plánované v rámci trasy Strečno – Lipovec – Vrútky popri rieke Váh a malo by merať približne 17 km.

Samozrejme, že aj v tomto prípade sa realizácia tohto projektu nezaobíde bez problémov. Veľkým problémom bude terén, predovšetkým v oblasti povodia Váhu a obce Strečno. Na tejto trase sa plánuje vytvoriť 6 prechodov cez najdlhšiu slovenskú rieku. Trasa by sa nemala vyhnúť ani, hlavne pre pltníkov, obávaným skalám Margita a Besná. Prekonanie tohto úseku bude určite najväčšou výzvou.

Problémom nebude iba náročný terén, ktorý v niektorých miestach komplikuje aj železničná trať a železničný tunel, ale aj vysporiadavanie pozemkov. Ďalšou komplikáciou je, že časť trate by mala prechádzať aj cez Národný park Malá Fatra.

Ak sa však podarí tento projekt zrealizovať, tak táto cyklotrasa bude, podľa slov Dušana Kubičku - predsedu Turčianskej bicyklovej skupiny, unikátna nielen na Slovensku, ale možno aj v Európe, pretože by sa mala vynúť ponad riečne koryto.

Žilinská župa by mala túto cyklotrasu vybudovať v horizonte 4 rokov.

/zdroj: autor, TA3/

/foto: www.mineraly.sk/

Naposledy zmenené pondelok, 11 apríl 2016 17:10
Čítať 2745 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Označené v
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky