Zverejnené v Cykloturistika

Trasa veľká Čierna voda

piatok, 21 júl 2017 08:06 Napísal(a) 

Tento okruh by sme mohli považovať za väčšieho brata (či sestru) tzv. Malej Čiernej (vody), ktorý časom, snáď, tiež pribudne do nášho cyklistického itinerára.

POPIS TRASY:

Okruh veľká Čierna voda sa začína na konci mesta Turčianske Teplice v Lesoparku Bôr, pri pamätníku Slovenského národného povstania. Vydáme sa po dobre známej „pieskovej“ ceste, čiže priamo hore (z asfaltovej cesty rovno) do lesa výraznou cestou z bieleho piesku. Po cca 1,5 km prichádzame na široké rázcestie pri lesnej škôlke, ktoré často slúži aj ako skladisko dreveného odpadu z ťažby (kopy bordelu). Tu odbočíme vpravo a cesta začne po niekoľko sto metroch mierne klesať. Ňou prídeme na hlavnú cestu vedúcu do Banskej Bystrice.

Na nej odbočíme vľavo, smer Banská Bystrica a stúpame opatrne po krajnici hlavnej cesty asi 3,5 km. Po pravej strane sledujeme výraznú odbočku vpravo aj s turistickým smerovníkom. Hneď za ním prechádzame popod železničný viadukt – vtedy vieme, že sme dobre.

Začína sa stúpanie (podľa smerovníka na Flochovú, tuším zelená turistická značka). Cesta vedie takmer direkt hore, a stúpanie je čoraz horšie. Je to jedno z najtvrdších stúpaní široko – ďaleko, ale relatívne dobrou polorozbitou asfaltkou. Takto sa trápime asi 4 km, záverečný 1 km je naozaj náročný nielen na fyzičku, ale i psychiku – žiadne serpentíny, len rovno hore. Na otočisku ťažby dreva (možnosť nabrať si vodu z potôčika) sa dáme výraznou zvážnicou doprava, a - čuduj sa svete, stále stúpame. Touto zachovalou zvážnicou pokračujeme ešte asi 2-3 km, až dôjdeme na širokú čistinu (Široký peň?), tiež používanú ako sklad dreva, resp. otočisko (neviem ako sa to správne volá). Toto je vrchol nášho snaženia, blíži sa cesta nadol. Pri drevenej búdke sa môžeme občerstviť, zapnúť bundy/vesty, a šup dole – vyberieme si cestu vľavo (najzachovalejšia zvážnica). Po nej rýchlym štýlom ale opatrne dole – v spodnej polovici zjazdu pozor, dosahujú sa tu slušné rýchlosti, ale kde tu je cesta rozbitá, treba byť opatrný.

Alternatívou B zjazdu (MTB) pre trochu zábavy je zjazd lesom. Asi po 1,5 km od vrcholu dôjdeme na ďalšiu širokú čistinku a za ňou 50 m je potrebné odbočiť doprava do lesa – pomerne výrazná odbočka lesnou cestou, akurát je zastrčená trochu za rohom, takže ju ľahko miniete. Ak miniete, nič sa nedeje, po ceste dôjdete stále klesním až do Hornej Štubne, z ktorej zase stálym klesaním dôjdete až do Turčianskych Teplíc.

Okruh je možné absolvovať aj na trekingovom bicykli, horský je samozrejme istota. Technicky je vyslovene nenáročný, povrch – asfalt, rozbitý asfalt, dobrá lesná cesta, dobrá zvážnica. Kondične je pomerne náročný, prvú polovicu sa v kuse stúpa, a stúpanie hore dolinou Čiernej vody je výživné. Panorámy na tomto okruhu absentujú, cesty vedú prevažne lesom, napriek tomu je to pomerne populárny okruh vedúci divočinou na rozhraní Kremnických vrchov a Veľkej Fatry.

/zdroj a materiály: KPHC/

/autor popisu trate: Branislav Bugár/

Za spoluprácu ďakujeme "Buggimu", ako aj celému KPHC :-).

Naposledy zmenené nedeľa, 28 október 2018 14:42
Čítať 1849 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Označené v
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky