Zverejnené v Cykloturistika

Turčianska cyklomagistrála Doporučený

utorok, 22 marec 2016 14:45 Napísal(a) 

V roku 2014, keď som pracoval na Mestskom úrade, tak sa nám členmi Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turiec-Kremnicko podarilo zabezpečiť projekt dobudovania cyklotrás v týchto dvoch regiónoch.

Stiahnuť prílohy:

Aj vďaka tomu vznikla Turčianska cyklomagistrála označená červenou farbou. Jej celková dĺžka je 87,8 km a je určená pre MTB bicykle. Trasa v súčasnosti prechádza celým Turcom až do Kremnice.

Hlavným potenciál tejto cyklotrasy vidím v tom, že okrem športového a adrenalínového zážitku pre prívržencov prevažne horskej cyklistiky, je možné navštíviť zaujímavosti, ktoré sa v nachádzajú v regiónoch Turiec a Kremnicko. Cykloturisti okrem prírodnej scenérie môžu v rámci prejazdu prírodou navštíviť napríklad kúpele a aquapark v Turčianskych Tepliciach, Múzeum Mikuláša Galandu, kaštiele a zrúcaniny hradov v Turci, kremnický mestský hrad s vyhliadkovou kostolnou vežou, minciareň, banské múzeum, rozhľadne na Brotnici, na Tŕní, na Kalníku a na Krahulskom vrchu atď.

Červená cyklomagistrála vedie z mesta Kremnica Partizánskou dolinou, kde onedlho odbočí prudko doľava a stúpa do obce Krahule. Po prechode touto malebnou obcou, cyklotrasa pokračuje ďalej a po lesnej ceste sa dostanete do obce Turček.

Obcou Turček prejdete priamo a ďalej pokračuje po lesných cestách a lúkach pohorím Kremnických vrchov až do obce Horná Štubňa. Následne trasa pokračuje po dobrej poľnej ceste a privádza cyklistov do kúpeľného mesta Turčianske Teplice. Prechádza centrom mesta, v jeho strede sa nachádza križovatka niekoľkých cykloturistických trás.

Z Turčianskych Teplíc trasa krátko pokračuje po asfaltovej ceste smerom na Veľkú Fatru, ale pred obcou Háj odbočí doľava. Po poľnej ceste cyklisti smerujú do mestskej časti Turčianskych Teplíc - do Turčianskeho Michala, kde trasa vychádza na asfaltovú cestu. Odtiaľto trasa vedie podhorím národného parku Veľká Fatra po málo frekventovanej ceste. Vychádza z nej viacero cykloturistických trás, ktoré smerujú buď do veľkofatranských dolín, resp. na opačné strany Turca. Prvé obce na trase sú Mošovce a Blatnica.

Z obce Blatnica pokračujeme severovýchodným smerom a postupne prechádzame obcami Folkušová, Necpaly, Belá – Dulice, Turčianske Jaseno, Sklabiňa až do Sklabinského Podzámku.

Zo Sklabinského Podzámku trasa pokračuje do obce Turčianska Štiavnica, vedie priamo popri kaštieli. Na konci obce odbočí doľava a cyklisti prichádzajú do obce Sučany. Cyklotrasa následne prechádza mostami ponad Váh a Krpeliansky kanál, za ktorým odbočí doľava. Popri Kanáli vedie po asfaltovej ceste cez Turčianske Kľačany do obce Lipovec.

Z Lipovca sa trasa vracia na druhú stranu Váhu do mesta Vrútky. Vo Vrútkach trasa končí pri mestskom moste ponad rieku Turiec.

Grafické znázornenie máme zatiaľ k dispozícii v staršej verzii, ale dá sa aj podľa nej dobre orientovať.

/zdroj: autor, www.za.cykloportal.sk/

Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 17:10
Čítať 1718 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky