Zverejnené v Turiec úvod

Dokumentárny film o živote na Zemi - Je s námi koniec? s Leonardom DiCapriom Doporučený

nedeľa, 30 október 2016 11:55 Napísal(a) 

30. októbra 2016 mal svetovú premiéru dokumentárny film s anglickým názvom Before the Flood /Pred potopou/ s česko-slovenským prekladom Je s nami koniec? od National Geographic s americkým hercom a držiteľom Oscara - Leonardom DiCapriom.

Tento dokument (nájdete na konci tohto článku) sa zaoberá otázkami o živote na Zemi, životným prostredím, globálnym otepľovaním, o prírode a živote na planéte resp. otázkami Quo vadis??? - kam kráčame / spejeme. Keďže naše Turistické noviny sú venované hlavne krásam prírody, ktorú máme radi, ale rovnako k nej prechovávame patričnú mieru rešpektu, tak nám nie sú cudzie a ľahostajné ani tieto témy. Z tohto dôvodu by som Vám dal do pozornosti uvedený dokumentárny film, ktorému vážnosť, ale aj potrebnú dávku serióznosti dodáva Leonardo DiCaprio.

Málokto z Vás vie, že tohto charizmatického herca, ktorý ma na konte množstvo Hollywoodskych filmových trhákov, ako Titanic, Vlk z Wall Street, Veľký Gatsby, Počiatok, Skrytá identita, Labyrint lží, Revenant - Zmŕtvychvstanie, za ktorého sa konečne dočkal aj Oscara, v roku 2014 menoval Pan Ki-mun vtedajší generálny tajomník Organizácie spojených národov (OSN) - United Nations Organisation, za Posla mieru Spojených národov so zameraním sa predovšetkým na boj proti globálnemu otepľovaniu. A DiCaprio zobral túto úlohu priam smrteľne vážne, čoho výsledkom je spomínaný dokument, ktorý Leonardo produkoval spoločne se slávnym režisérom Martinom Scorsesem a Fischerom Stevensom.

Leonardo DiCaprio sa pri natáčaní tohto dokumentu vydáva na cestu okolo sveta, počas ktorej navštevuje rôzne oblasti Zeme a tiež sa stretáva s vplyvnými, ale aj neznámymi osobnosťami celého sveta a snaží se pochopiť problém globálneho otepľovania z čo najširšieho pohľadu. Na svojich cestách debatuje so súčasným americkým prezidentom, ktorým ešte pár dní bude Barack Obama, ďalej s exprezidentom Billom Clintonom, s Johnom Kerrym, ale na názor sa spýta aj pápeža Františka alebo vedcov z NASA.

Celosvetová premiéra dokumentu bola zámerne načasovaná tak, aby vyvolala debatu na tému klimatických zmien ešte pred voľbou 45. prezidenta Spojených štátov amerických (USA), ktorá sa uskutoční v USA v utorok 8. novembra 2016. Zároveň treba dodať, že celosvetový rozsah premiéry dokumentu Je s nami koniec? nemá vo filmovom priemysle obdoby, pretože sa vysielal na zhruba 250 univerzitách po celom svete, dostal sa i do programu filmového festivalu v Toronte a v Londýne a k dispozícii bude i pre cirkevné inštitúcie a kostoly.

Unikátny dokument mal svetovú premiéru na televíznych a streamovacích kanáloch National Geographic ve 171 krajinách celého sveta v 45 rôznych jazykoch a bude sa bezplatne vysielať od 30. októbra až do 7. novembra 2016.

V dokumente uvidíte rôzne a neskutočné zábery z miest, o ktorých ste nemali ani tušenia, prípadne ste niečo o nich počuli, ale vidieť odvrátenú stranu nášho sveta určite stojí za pozornosť. Taktiež aj názory ľudí, o ktorých ste možno nepočuli, ale majú väčšiu váhu a múdrosť ako všetkých vplyvných ľudí dokopy. Vo filme si v krátkej sekvencii vypočujete, ako jeden investigatívny americký moderátor vyjadrí "svoj" názor evidentne zaplatený niektorou nadnárodnou korporáciou, ktorý tvrdí, že ten, kto považuje globálne otepľovanie za hrozbu, je idiot, tak pre mňa je zase idiot ten, kto niečo takéto vypustí z úst a tiež človek, ktorému je príroda a otázka životného prostredia ľahostajná.

Takže tým, ktorým táto téma naopak ľahostajná nie je, rovnako ako naša Zem, prajem príjemný zážitok.

/zdroj: autor. internet/

/foto: thefilmstage.com/

/dokument: www.youtube.com/

Naposledy zmenené sobota, 05 november 2016 19:13
Čítať 1804 krát
Ohodnotiť túto položku
(15 hlasov)
Označené v
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky