Blatnický hrad

streda, 30 marec 2016 12:11

Blatnický hrad je zrúcanina nachádzajúca sa v pohorí Veľká Fatra na nízkom vápencovom chrbte Plešovice vo výške 658 m n. m. približne 2 km od obce Blatnica. Zaujímavosťou je, že tento horský chrbát oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny.

Turistické noviny:: Blatnický hrad Blatnický hradlightboxTuristické noviny:: Blatnický hrad

Blatnický hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia. Prvá písomný zmienka o ňom je datovaná z roku 1300, keď bol jeho majiteľom Peter z Brezovice.

Hrad postavili na ochranu cesty zvanej magna via, vedúcej z Nitry na sever. Keď sa začala používať západnejšie situovaná pohodlnejšia komunikácia z Nitry cez Mošovce do Martina a ďalej na sever, stará cesta pod menom antiqua via stratila svoj pôvodný význam a dôležitosť hradu upadla. Preto panovníci nemali oň väčší záujem.

Vlastnícke práva preto prechádzali v 15. a v prvej polovici 16. storočia "z rúk do rúk", pričom jeho majiteľmi boli postupne Pongrác zo Sv. Mikuláša, Peter Komorovský, rodiny Necpalskovcov a iní. Negatívom týchto častých zmien bolo predovšetkým chátranie hradu, pretože majitelia ho v podstate iba spravovali a využívali, než udržiavali.

Turistické noviny:: Blatnický hrad Blatnický hradlightboxTuristické noviny:: Blatnický hrad

Hrad rozšírili až Révaiovci, ktorí ho dostali do vlastníctva roku 1540. V druhej polovici 16. a na začiatku 17. storočia vybudovali veľké predhradie s novými budovami.

V roku 1744 sa hrad dočkal poslednej historickej opravy, avšak bola to zároveň predzvesť k jeho zániku, pretože od roku 1790 hrad už obývaný nebol a od tej doby pomaly pustol.

/zdroj: autor, internet/

/foto: autor/

Naposledy zmenené piatok, 13 máj 2016 15:33
Čítať 1897 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky