Blatnický kaštieľ

streda, 30 marec 2016 12:11

Blatnický kaštieľ je neskorobarokový kaštieľ, ktorý bol postavený v prvej polovici 18. storočia rodinou Prónayovcov. Je situovaný priamo v strede obce Blatnica hneď vedľa obecného úradu.

Pri kaštieli sa nachádza hospodárska budova, ktorá slúži ako Múzeum Karola Plicku, ktoré bolo dňa 13. augusta 1988 slávnostne sprístupnené verejnosti. Od 17. júna 2015 je však toto múzeum z technických príčin (až do odvolania) zatvorené, pretože drevené prvky interiéru sú lokálne poškodené drevokaznou hubou a tento stav vyžaduje lokálnu výmenu stropných trámov, sterilizáciu a následnú chemickú ochranu nových aj pôvodných drevených prvkov.

Počas jeho fungovania sa tu nachádzala expozícia, ktorá návštevníkom podávala ucelený prehľad o živote a diele Karola Plicku (1984 - 1987) - umeleckého fotografa, filmára, etnografa, folkloristu a pedagóga, s osobitým zreteľom na jeho zobrazenie tradičnej ľudovej kultúry Slovenska, ktoré je po mnohých stránkach unikátnym záznamom dnes už väčšinou zaniknutých hodnôt.

/zdroj: autor, internet/

/foto: autor/

Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 17:13
Čítať 2286 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky