Blatnický meč Doporučený

streda, 30 marec 2016 13:18

Blatnický meč je nesporne tou najvzácnejšou historickou pamiatkou regiónu Turiec, hoci ju už v našom regióne a rovnako na území Slovenska neuvidíte.

Táto vzácna pamiatka z 8. storočia pochádza z Mohyly z časti Sebeslavce, čo znamená, že je datovaný do obdobia počiatkov Pribinovho kniežatstva. Patril bojovníkovi z radov vysoko postavenej staroslovenskej šľachty. Sebeslavce sú osada resp. majer, v súčasnosti časť Blatnice v okrese Martin nachádzajúca sa približne 2 km od Blatnice.

Blatnický meč vyrobili z damascénskej ocele a kovali ho tradičným spôsobom na drevenom uhlí. Jeho rúčka je zo strieborného plechu, pozlátená 24-karátovým zlatom a sú do nej vsadené červené rubíny.

Meč našiel v 19. storočí obyčajný roľník v hrobe veľkomoravského veľmoža, ktorý ho odovzdal grófovi Révaiovi v Blatnici. Gróf ho následne venoval budapeštianskemu múzeu, kde je vystavený dodnes. Posledný raz mohli Slováci vidieť originál Blatnického meča v roku 2002 počas výstavy „Stredná Európa okolo roku 1000“ na Bratislavskom hrade.

Jeho kópia je vystavená v Slovenskom národnom múzeu v expozícii pod Hradom.

Zaujímavosťou je, že Blatnický meč v našej vlasti neupadol do zapomenutia, hoci sa nachádza v susednom štáte - Maďarsko, pretože dodnes je hlavným symbolom pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky. Pre armádu je to symbol, ktorý vyjadruje rešpekt a vojenskú silu.

/zdroj: autor, internet/

/foto: https://s3.amazonaws.com/gs-geo-images/a832ca71-53de-476f-929e-bd0ef4c6a2a4.jpg/

Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 17:06
Čítať 5273 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky