Kláštorská Kalvária s kostolom Svätého kríža Doporučený

sobota, 14 máj 2016 14:47

Kláštorská Kalvária s kostolom Svätého kríža sa nachádza na zelenej turistickej ceste vedúcej z obce Kláštor pod Znievom na vrch Zniev, takže pri výstupe na tento vrch v pohorí Malá Fatra máte možnosť navštíviť aj túto historickú pamiatku.

Kláštorská Kalvária je jediným pútnickým miestom a zároveň kalváriou v regióne Turiec.

Kalvária je pojem, ktorý je spojený s Ježišom Kristom. Hora Klavárie známa aj pod názvom Golgota, je miesto v izraelskom meste Jeruzalem, kde bol podľa Biblie ukrižovaný v 1. storočí Ježiš Kristus. V novoveku týmto pojmom katolícka cirkev označuje miesto, väčšinou je to nejaký vŕšok, ktorý je určený pre pašiovú pobožnosť. Sprievodným znakom kalvárie je vyobrazenie Ukrižovania Ježiša Krista alebo je tu znázornená celá krížová cesta.

Vzťah týchto špecifických sakrálnych diel nie je fixovaný len na osobu Ježiša Krista, ale vyjadruje aj vzťah ku krajine, a to napríklad aj tým, že boli situované na dobre viditeľnom kopci. Napriek svojim neraz skromným rozmerom sú častokrát dominanciou širokého okolia, v ktorom sa nachádzajú, pretože pôvodne boli tieto miesta vo väčšine prípadov bez lesných porastov. Takže putovanie po zastaveniach krížovej cesty znamená tiež putovanie po krajine.

Jediná kalvária v regióne Turiec je vzácna barokova pamiatka, ktorá bola postavená na kopci pod hradom Zniev v roku 1728 jezuitmi. S menšími úpravami sa zachovala takmer v pôvodnej podobe, spolu s časťou vnútorného zariadenia kostola. Krížová cesta Kláštorskej Kalvárie bola posvätená počas púte 15. augusta 1935.

Dominantou Kalvárie je Kostol Svätého kríža, okolo ktorého bolo pôvodne umiestnených sedem zastavení Kalvárskej cesty nachádzajúcich sa v ohradenom múre. V súčasnosti na mieste jednej z nich stojí malá bránka, takže týchto kaplniek je už o jednu menej, teda šesť. Okrem týchto historických monumentov areál Kalvárie skrášľujú a miestu dávajú hlbší náboženský charakter aj tri monumentálne drevené kríže, ktoré boli vybudované v roku 2008.

Výnimočnosť tohto pútnického miesta potvrdzuje aj fakt, že toto pútnické miesto počas svojho života častokrát a s láskou navštevoval jeden z najznámejších slovenských biskupov - monsignor Rudolf Baláž.

/zdroj: autor, internet/

/foto: www.uzemneplany.sk/

Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 16:50
Čítať 1926 krát
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Viac z tejto kategórie: « Blatnický meč
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky