
(3.2.1922, Dubové - 7.9.1993, Bratislava)
Andrej Lettrich bol slovenský významný režisér, scenárista a herec. Jeho busta je umiestnená na budove obecného kultúrneho domu v obci Dubové.
Svoju kariéru začal ako divadelný ochotník. Po absolvovaní dvojročného štátneho konzervatória v Bratislave začal v hlavnom meste študovať herectvo, ktoré aj úspešne ukončil.
V roku 1948 začal pracovať pre filmový priemysel ako asistent režiséra Pavla Bielika a Ondriša Jariabku. Jeho režisérskym debutom je filmová adaptácia románu Františka Hečka Drevená dedina z roku 1954. O dva roky neskôr nakrútil film Čisté ruky, v ktorých účinkoval aj ako herec. Film bol však zakázaný. Lettrich adaptoval ešte ďalšie Hečkove romány. Boli to filmy Bratia (1961) a trojdielne Červené víno (1976). Režíroval aj veľmi úspešný televízny seriál Alžbetin dvor (1986), natočený na motívy rovnomenného historického románu ďalšej turčianskej rodáčky, spisovateľky Hany Zelinovej.
Jeho tvorbu možno rozdeliť na dve hlavné časti: adaptácie historických diel a detektívky. Detektívky, v tom čase na Slovensku málo známy žáner, začal natáčať v roku 1965. Boli to filmy s kvalitným hereckým obsadením.
Aktívna televízna kariéra tohto úspešného režiséra trvala 39 rokov, a jej výsledkom bolo 29 filmov. Z toho 18 realizovaných na Kolibe. V roku 1974 získal za celoživotnú tvorbu titul zaslúžilý umelec, o dva roky neskôr sa stal laureátom Štátnej ceny Klementa Gottwalda a v roku 1988 mu bolo udelené najvyššie ocenenie – titul Národný umelec.
V Lettrichových filmoch prevláda sociálna problematika v spoločnosti. Tiež rieši otázku moci a filmy sa často odohrávajú v rodinnom prostredí. Lettrichovo rozprávanie stavia na drobných ľudských nedostatkoch, film nekritizuje degenerujúci systém, hovorí o prirodzených a nadčasových ľudských chybách – chamtivosti, strachu či lakomstve.
Andrej Lettrich, posledný zo zakladateľskej generácie hraného filmu, zomrel v septembri 1993 v Bratislave.
zdroj: Wikipédia