Dožinkové slávnosti v meste Turčianske Teplice

sobota, 20 august 2016 13:30 Napísal(a) 

Mesto Turčianske Teplice organizuje každoročné tradičné augustové podujatie s názvom Hornoturčianske dožinkové slávnosti, ktoré sa uskutoční v sobotu 20. augusta 2016.

Dožinky sú slávnosť, ktorá je spojená s ukončením žatvy. Dožinky teda predstavujú poďakovanie za úrodu.

V mnohých európskych aj mimoeurópskych krajinách má dodnes náboženský charakter, ktorý u nás stratili v 20. storočí. Slávnosť môže zahŕňať odváženie posledného snopu z poľa, predanie dožinkového venca a prianie (vinšovanie) hospodárovi. Potom zvyčajne nasledovala hostina s hudbou a tancom, kde sa tí najbližší stretli pri jednom stole a hudbu hral miestny hudobník. Niekedy ľudia vyšli von do záhrady a tancovali s dospelými, dokonca aj deti. Dožinkový veniec sa schovával v hospodárstve do Vianoc alebo až do nasledujúcej žatvy.

Na tieto ľudové zvyky nezabúdame ani v našom meste Turčianske Teplice. Táto akcia je okrem dožinkového sprievodu, poďakovaním za úrodu a odovzdávaním dožinkových vencov spojená aj s vystúpeniami folklórnych súborov a jarmokom ľudových remesiel.

Začiatok podujatia je naplánovaný na 13:30 hod. a začína dožinkovým sprievodom, ktorý prejde cez pešiu zónou mesta k pódiu, ktoré sa nachádza v parčíku pred Mestským úradom Turčianske Teplice.

/zdroj: autor, internet/

/logo: www.turciansketeplice.sk/

Naposledy zmenené nedeľa, 07 august 2016 11:19
Čítať 1376 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky