Zverejnené v Doliny Turca

Belianska dolina

sobota, 13 február 2016 10:45 Napísal(a) 

Belianska dolina leží na západnej strane pohoria Veľká Fatra. Preteká ňou Beliansky potok. Vedie ňou zeleno značkovaný chodník z obce Belá-Dulice na Chatu pod Borišovom.

Dolinu ohraničuje zo severnej strany takmer po celej dĺžke mohutný masív Lysca, do ktorého odbočuje viacero bočných doliniek, z ktorých najkrajšia je Šindolná. V tejto doline sa začína často turistika do Veľkej Fatry. Až do záveru pod Borišovom vedie celou dolinou tvrdá asfaltová vozovka, kde je ale vjazd súkromným vozidlám zakázaný a povolený je len prvé 2 km. V celej doline je zakázané voľné táborenie a stanovanie.

V doline sa vyskytujú rôzne druhy vzácnej flóry a fauny. Bohato sa tu vyskytuje horec krížatý i luskáčikovitý, krasovlas bezbyľový, zvonček okrúhlolistý, horec brvitý, horček rakúsky. Z chránených druhov tu nájdete vzácny cyklámen fatranský alebo tis. Dolina je v dolnej časti zarezaná v kriedových slieňovcových súvrstviach, vo vyššej časti v dolomitoch a vápencoch. V závere doliny pod Borišovom sa nachádza rozsiahle tektonické okno s výstupom kriedových hornín a v tejto oblasti sú aj menšie jaskyne.

Naposledy zmenené sobota, 13 február 2016 12:45
Čítať 1984 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Peter Pečner

Venujem sa regiónu Turiec, lebo som hrdý na jeho krásu, v ktorej môžem žiť.

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky