Zverejnené v Doliny Turca

Dolina Selenec (Vlkanová) Doporučený

piatok, 17 jún 2016 12:37 Napísal(a) 

Dolina Selenec, ktorej pôvodný názov je Vlkanová, sa nachádza v pohorí Veľká Fatra neďaleko obce Blatnica. Na jej začiatku sa nachádza známy skalný útvar Čertova brána. V blízkosti Čertovej brány sa Gaderská dolina vetví na Dedošovú dolinu a dolinu Selenec.

Čertova brána je obľúbený skalný útvar – dá sa tu prejsť medzi dvomi vysokými bralami, ktoré sú od seba vzdialené len toľko, aby medzi nimi mohla byť cesta. K Čertovej bráne sa možno dostať po značkovanom turistickom chodníku vychádzajúcom z obce Blatnica a vedúcom celou Gaderskou dolinou.

Dolina Selenec vedie do Národnej prírodnej rezervácie Padva popri potoku s rovnakým názvom - Selenec. Táto oblasť je prísne chránenou rezerváciou a verejnosti prístupná len jej časť okolo Čertovej brány. Hoci verejne prístupná je len jej malá časť, o to väčšiu krásu ponúka.

Za Čertovou bránou má charakter širokej doliny s lúkami, v jej závere (Padva, Skalná) má prechádza sa lúčna časť mení na skalnú dolinu s kaskádami a vodopádmi.

Toto krásne prírodné miesto je navštevované nielen turistami, ale aj filmármi. V Blatnici resp. jej okolí sa nakrútilo už 15 slovenských celovečerných filmov, dva zahraničné a množstvo ďalších krátkych filmov. Z najznámejších je určite film Jánošík, ktorého dej bol situovaný aj od priestorov Čertovej brány.

/zdroj: autor, internet/

/foto: www.vypadni.sk/

Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 16:45
Čítať 2901 krát
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky