Zverejnené v Príroda v Turci

Náučný chodník v Lesoparku Bôr Doporučený

pondelok, 22 august 2016 17:00 Napísal(a) 

Turiec ponúka niekoľko náučných chodníkov. Ten najnovší a zároveň aj najstarší je v Lesoparku Bôr pri Turčianskych Tepliciach. Náučný chodník je možné definovať ako rôznou formou vyznačené turistické a exkurzné trasy rôznej dĺžky a zamerania, ktoré sú vytvorené v prírodne, ale aj v kultúrne či historicky zaujímavých alebo typických územiach.

V rámci takto vybudovaných trás sú niektoré vybrané objekty, fenomény alebo zaujímavosti osobitne vysvetlené, väčšinou na informačných paneloch, ktoré sú postavené na trase náučného chodníka. Jednoducho povedané, náučný chodník je súčasťou krajinného informačného systému, ktorý okrem samotnej trasy zahrňuje aj informácie o typických a prirodzených fondov fauny a flóry v danej lokalite, taktiež môže obsahovať rôzne náučné lokality, historické cesty a múzeá v prírode.

Najstarší je preto, že pôvodný náučný chodník bol v Lesoparku Bôr vybudovaný v roku 2001. Počas ostatných rokov došlo k značnému poškodeniu informačných tabúľ, rovnako aj zrubových prístreškov postavených po jeho trase. Mesto Turčianske Teplice sa z tohto dôvodu, ale aj z dôvodu podpory cestovného ruchu v regióne Turiec rozhodlo v roku 2014 náučný chodník z rekonštruovať osadením nových informačných panelov, ako aj vytvorením vytvorením oddychových zón.

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo dňa 28. augusta 2014. Táto akcia bola súčasťou pripomenutia si 70. výročia Slovenského národného povstania. Nový náučný chodník má celkovo osem informačných tabúľ, ktorých úlohou je bližšie oboznámenie miestnych, ale aj návštevníkov nášho mesta, so zaujímavosťami o prírode a území, na ktorom sa nachádza.

Začiatok a koniec náučného chodníka je pri pamätníku padlých vojakov Slovenského národného povstania. Prechádzka touto trasou trvá približne 2 hodiny, pričom ide o fyzicky nenáročnú trasu. Jeho výhodou je celoročná prístupnosť, pričom záujemcovia majú možnosť prejsť túto trasu aj na bicykli.

Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 17:58
Čítať 4148 krát
Ohodnotiť túto položku
(2 hlasov)
Viac z tejto kategórie: Šútovský vodopád »
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky