Zverejnené v Príroda v Turci

Vodopád v Došnej Doporučený

streda, 11 máj 2016 19:19 Napísal(a) 

V regióne Turiec máme viacej prírodných rarít a atrakcií. Určite by som medzi ne chcel zaradiť aj málo známy vodopád Došná nachádzajúci v Národnom parku Veľká Fatra.

Keď sa chcete vybrať k vodopádu, tak sa musíte navštíviť turčiansku obec Belá - Dulice, odtiaľ sa vydáte smerom k Ústiu Slávkovej doliny nachádzajúce sa v nadmorskej výške 526 m.

Pri ústí je rázcestie - vľavo vedie turistická trasa č. 8647 označená žltou značkou na Lysec (1381 m n.m.), ktorá k nášmu cieľu však nevedie. Preto na rázcestí pokračujete vpravo po zelenej značke smerom na Vlkološte (574 m n.m.), Šindelnú (623 m n.m.) až dorazíte ku Chate Havranov, ktorá sa nachádza vo výške 668 m n.m. Chata Havranovo::rozcestník Chata HavranovolightboxChata Havranovo::rozcestník

Odtiaľto je to už len kúsok - 1,3 km do cieľa. Štandardizovaný čas chôdze hore je podľa informačnej tabule 25 minút, naspäť udáva čas 20 minút. Od rozcestníka sa vydáte po turistickej trase č. 8659 s názvom Chata Havranovo – Vodopád v Došnej označenej žltou turistickou značkou. Prejdete po ceste dolinou 1,15 km. Potom zabočíte doľava 150 m lesom po novom kopanom chodníku. Túto v podstate novú trasu vyznačili v roku 2013 členovia Klubu slovenských turistov Turiec.

Vodopád sa nachádza vo výške 745 m n.m. a vytvoril ho jeden z bočných prítokov Belianskeho potoka. Nie je síce veľký, voda z neho padá z výšky asi šiestich metrov, ale za to je veľmi pekný viacstupňový vodopád. Takže táto nenáročná turistika určite stojí za pozornosť a návštevu.

/zdroj: autor, internet/

/foto: www.hiking.sk, www.kst-turiec.sk/

Naposledy zmenené pondelok, 22 august 2016 16:47
Čítať 3816 krát
Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
Viac z tejto kategórie: « Rybolov v Hornom Turci
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky