Obec Turany

streda, 06 apríl 2016 20:03 Napísal(a) 

Obec Turany

Turany je mesto na dolnom Turci v okrese Martin, asi 8 km severovýchodne od Martin. Po vybudovaní Krpelianskeho kanála severne od mesta sa Turany ocitli na ostrove Váhu, ktorého prírodné koryto tečie južným okrajom intravilánu. Stredom preteká potok Studenec. Severným okrajom zástavby mesta vedie hranica ochranného pásma Národného parku Malá Fatra.

erb Turany

Turany patria bezpochyby medzi najstaršie turčianske osády. Založenie možno zaradiť až do čias pred príchodom kresťanstva. Svedčia o tom niektoré miestne názvy ako Mohýlka, Tibín, Hradiská.

Prvou zachovanou písomnou zmienkou o obci je listina z 1. júla 1319, kedy župan zvolenského domínia Donč osvedčil nadobudnutie majetku nachádzajúceho sa v Turanoch.

Ďalšia zmienka sa viaže k roku 1341 - Turan. Názov je odvodený od pomenovania zvieraťa - tura alebo od keltského slova tur - veža.

Starobylosť Turian bezosporu dokazuje stará kronika rím. kat. cirkvi v Turanoch. V nej je zapísané, že už v roku 1300 tu stál starodávny kostolík, postavený v gotickom slohu.

Turany disponujú bohatou históriou a udalosťami. Výrazný podnet na rozvoj mala výstavba Košicko-bohumínskej železnice, ktorá 7. decembra 1871 napojila mestečko na železničnú sieť. Nakoľko stanice v Sučanoch, Vrútkach i Martine sa len plánovali, Turany boli dôležitým dopravným uzlom pre celý dolný Turiec.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1918 boli Turany z neznámych dôvodov zbavené štatútu mesta a stali sa opäť obcou. Turany poslali žiadosť na zmenu štatútu z obce na mesto v roku 2009. Od 1.1.2016 majú Turany opäť štatút mesta.

Pamiatky

  • rímskokatolícky Kostol svätého Gála
  • evanjelický kostol z roku 1933

Adresa:

  • Osloboditeľov č. 83/91
  • 038 53 Turany
  • 043/4292 400, Fax: 043/4292 402, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • www.turany.sk/

zdroj: autor, wikipédia, turany.sk

Naposledy zmenené pondelok, 06 jún 2016 18:08
Čítať 1462 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Admin

Administrator - Turiec - Turistické noviny

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky