Obec Turčianska Štiavnička

utorok, 15 marec 2016 18:27 Napísal(a) 

Turčianska Štiavnička

Turčianska Štiavnička je obec v okrese Martin v bývalej Turčianskej župe. Obec leží na podhorí pohoria Veľká Fatra pri vyústení Kantorskej doliny do Turčianskej kotliny. Obec je vzdialená asi 9 km na východ od mesta Martin.

erb Turčianska Štiavnička

Dunino je hovorový názov oblasti južne nad obcou, z ktorej je výhľad na celú obec, a aj niektoré susedné obce, a na okolité pohoria Malá a Veľká Fatra. Pod Dunino sa nachádza v nadmorskej výške približne od 440 m n.m. až po 540 m n.m. Vznik pomenovania tejto zaujímavej lokality nie je presnejšie známy, ale je pravdepodobné že to bolo nížinné sídlisko ľudu púchovskej kultúry z doby rímskej. Názov je pravdepodobne odvodení od slova duní, dunieť, kedže pri silnejších zvukoch sa to ozýva z každej strany. V nedávnej minulosti sa tam konalo každoročne pálenie Jánskej vatry. V dnešnej dobe sa tam uskutočňuje Oslava letného slnovratu.

Turčianska Štiavnička ::Oslava letného slnovratu Turčianska Štiavnička lightboxTurčianska Štiavnička ::Oslava letného slnovratu

Obcou preteká Kantorský potok, ktorý je prítokom rieky Váh.

Táto pôvodne poddanská obec patrila Sklabinskému hradu. Prvá písomná zmienka je z roku 1474 – Sczewnicza, od roku 1527 patrila Révayovcom, neskôr aj rodine Ujhelyovcov. Názov obce je odvodený podľa prameňa uhličitej kyselky v chotári. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, prácou v lesoch a domácou výrobou plátna.

Pamiatky

Renesančný kaštieľ postavený v druhej polovici 16. storočia, upravený barokovo-klasicistický, adaptovaný po roku 1945. Začiatkom 90-tych rokov 20. storočia sa začala rozsiahla rekonštrukcia, ktorá ale doteraz nebola dokončená. V súčasnosti nie je kaštieľ verejnosti prístupný a postupne chátra. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly anglický park so zimnou záhradou, jazierkami a vzácnymi drevinami. Park udržiava obec a je prístupný aj verejnosti.

Adresa:

  • Jána Kostru 92/76
  • 038 51 Turčianska Štiavnička
  • 043/429 34 29, fax: 043/429 34 90, mobil: 0918639788, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • www.turcianskastiavnicka.sk

zdroj: autor, wikipédia, www.turcianskastiavnicka.sk

Naposledy zmenené streda, 15 jún 2016 19:01
Čítať 1406 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Viac z tejto kategórie: « Obec Turany Obec Trebostovo »
Admin

Administrator - Turiec - Turistické noviny

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky