Zverejnené v Múzeá

Múzeum Karola Plicku

nedeľa, 06 december 2015 00:00 Napísal(a) 

Expozícia podáva ucelený prehľad o živote a diele umeleckého fotografa, filmára, etnografa, folkloristu a pedagóga Karola Plicku (1984 - 1987) s osobitým zreteľom na jeho zobrazenie tradičnej ľudovej kultúry Slovenska, ktoré je po mnohých stránkach unikátnym záznamom dnes už väčšinou zaniknutých hodnôt.

Múzeum Karola Plicku je umiestnené v Prónayovskej kúrii v Blatnici, v obci vzdialenej približne 15 km od Martina, ktorú v 18. storočí vybudoval zemiansky rod Prónayovcov a ktorú bolo potrebné na expozičné účely zrekonštruovať. Dňa 13. augusta 1988 bolo Múzeum Karola Plicku slávnostne sprístupnené verejnosti.

Expozícia múzea je rozdelená na päť hlavných častí. V prvej, vstupnej časti, máme možnosť zhliadnuť chronologický prehľad umelcovho života, jeho osobné pamiatky, ale i naznačený interiér, v ktorom majster prežil posledné roky svojho života. Zostávajúce celky sú venované mnohostrannej a rozsiahlej práci Karola Plicka. Tvoria ich cykly Panenská príroda, Pastorále a Slovenská dedina. Rozsiahlejší priestor sústreďuje témy Ťažký chlieb, Materstvo a Slovenská radosť - obraz hier detí a mládeže. Záverečnú časť expozície tvorí výber Plickovej neskorej tvorby, kde sú zaradené snímky historickej a novodobej architektúry. Expozícia múzea je doplnená o jeho filmové a zvukové záznamy, dobové technické vybavenie, jej súčasťou je i majstrova korešpondencia, rôzne ocenenia, medaily a pod. Plickova zviazanosť so slovenským ľudom a jeho kultúrou je priam bytostná. Na Slovensku objavoval jedinečné zdroje svojich umeleckých podnetov, slovenskému ľudu venoval najlepšie výsledky tvorivých počinov, ktoré sa dnes zaraďujú do zlatého fondu slovenskej i svetovej kultúry.

Naposledy zmenené utorok, 12 september 2017 10:47
Čítať 9542 krát
Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Peter Pečner

Venujem sa regiónu Turiec, lebo som hrdý na jeho krásu, v ktorej môžem žiť.

Súvisiace položky (podľa značky)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky