Zverejnené v Múzeá

Skanzen Martin - Múzeum Slovenskej dediny

streda, 09 december 2015 00:00 Napísal(a) 

Najväčšou prírodnou expozíciou na Slovensku je Múzeum slovenskej dediny v Martine. Rozkladá sa na ploche 28 ha a nachádza sa v ňom takmer 100 stavieb Slovenskej ľudovej architektúry, pochádzajúcich zo severozápadného Slovenska.

Sústreďuje všetky typy ľudových sedliackych obydlí s ich tradičným zariadením, s drevenými posteľami a nadýchanými perinami, ľudovými krojmi a výšivkami na stoloch. Vyrezávané drevené hračky, koníky či vláčiky sú pri každej detskej postieľke. Hospodárske budovy so senníkmi a všakovakým náradím, potrebným na obrábanie polí, zase charakterizujú prostý roľnícky vidiecky život. Neoddeliteľnou súčasťou skanzenu sú sakrálne stavby. Celé prostredie prírodného múzea je prispôsobené tak, aby mal každý návštevník pocit, že je na návšteve minulosti. Sezónne sa v skanzene uskutočňujú programy, v ktorých sa predstavujú ľudoví umelci, folklórne subory a remeselníci. Zaujímavé sú hlavne programové podujatia Nolčovská nedeľa, Chvála chlebu, Hody v Turci, Michalský jarmok či Vianoce na dedine.

Kde:Jahodnícke háje, 036 01 Martin, tel.: 043/4132 686 , 4239 491

Služby pre návštevníkov:

  • lektorské služby pre návštevníkov, najmä pre hromadné skupiny
  • predaj pohľadníc, publikácií, predmetov ľudovoumeleckej výroby
  • občerstvenie v štýlovej krčme
  • špeciálne programové podujatia s ukážkami rodinného, pracovného a kalendárneho zvykoslovia, prezentáciou ľudových výrobných a remeselných postupov
Naposledy zmenené utorok, 13 február 2018 19:05
Čítať 35099 krát
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Viac z tejto kategórie: Múzeum Karola Plicku »
Peter Pečner

Venujem sa regiónu Turiec, lebo som hrdý na jeho krásu, v ktorej môžem žiť.

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky