Zverejnené v Turiec v obrazoch

Tlstá - Veľká Fatra

pondelok, 15 február 2016 18:51 Napísal(a) 
vrch Tlstá vrch Tlstá pohľad na Tlstú

Vrch Tlstá (1373,3 m n. m.) je výrazný vrch na západnej strane Veľkej Fatry. Spolu s vrchom Ostrá (1263 m n. m.) tvorí výraznú dominantu horného Turca. Výstupom na Tlstú zažijete neopakovateľné scenérie z výhľadov na Turiec.

Hranica lesa prebieha pod jej vrcholom, preto má vrcholová časť formu lúk s občasnými bralami. Ako už jej samotný názov napovedá, vrchol nie je ostrý, ale postupne sa zvažujúci. Je z neho rozhľad na celú Turčiansku kotlinu.

Národná prírodná rezervácia Tlstá je chránené územie vo Veľkej Fatre neďaleko Blatnice v okrese Martin. NPR Tlstá je výrazne bralnatý, skrasovatený vápencovo-dolomitový komplex. Susedí s dvoma ďalšími chránenými územiami a to NPR Veľká Skalná a NPR Padva.

Predmetom ochrany sú zachovalé porasty dubovo-bukového až smrekového lesného vegetačného stupňa s výskytom vysokohorskej, horskej, teplomilnej a slatinnej vegetácie. Od roku 1981 patrí Tlstá medzi Národné prírodné rezervácie s rozlohou 3 066,04 ha a je jednou z najväčších na Slovensku.

Na chránenom území sa nachádza viacero jaskýň: Textorisovej jaskyňa, Havranova jaskyňa, Stĺpová jaskyňa, Biela jaskyňa, Jelenia jaskyňa, V lome a Mažarná jaskyňa.

Naposledy zmenené pondelok, 15 február 2016 18:57
Čítať 1810 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Peter Pečner

Venujem sa regiónu Turiec, lebo som hrdý na jeho krásu, v ktorej môžem žiť.

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky