Zverejnené v Turiec v obrazoch

Výstup na Znievsky hrad

nedeľa, 21 august 2016 07:38 Napísal(a) 

Znievsky hrad je zrúcanina na vápencovom vrchu Zniev v nadmorskej výške 985 m n. m., teda takmer 500 m nad mestečkom Kláštor pod Znievom. Hradný vrch tvorí severné zakončenie samostatného pohoria Žiar, nadväzujúceho na Lúčanskú časť Malej Fatry.

Trasu sme začali na kraji v obce Kláštor pod Znievom. Auto sme zaparkovali auto na parkovisku pred cintorínom, popri ktorom sme sa vydali cez lúku k začiatku borovicového lesa. Trasa je označená zelenou značkou, ktorú by ste nemali mať problém zbadať. Jedným negatívom tejto trasy je, že prvý rozcestník nájdete v poslednej časti trate cca 20 minút od zrúcaniny.

Hneď po vstupe do lesa sme sa vydali odbočkou doľava, pretože sme chceli najprv navštíviť Kláštorskú Kalváriu s kostolom Svätého kríža. Samotný výstup je celkom dosť náročný, prejdete niekoľko strmých pasáží aj okolo skalných zrázov. Nám trval 1 hodinu a 56 minút. Peter: "Tempo bolo udávané najmladším členom vo veku 4 a pol roka :-)" Marek: "No neviem... Ideme sa na Paťu vyhovárať??? :-)". Odmenou nám každopádne bol výhľad na obec Kláštor pod Znievom a Kláštorskú Kalváriu s kostolom Svätého kríža priamo pod nami, mesto Martin, ale aj zvyšok regiónu Turiec, a taktiež hrebene Malej Fatry a Veľkej Fatry.

/článok: Peter Pečner, Marek Ďördík/

/foto: autori/

Naposledy zmenené sobota, 02 september 2017 06:32
Čítať 5873 krát
Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Peter Pečner

Venujem sa regiónu Turiec, lebo som hrdý na jeho krásu, v ktorej môžem žiť.

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky