Zverejnené v Turistika

Aj turistika sa musí robiť s rozumom

piatok, 19 február 2016 22:00 Napísal(a) 

Niekedy mám pocit, že ľudia sa často riadia Slovenským príslovím: "Načo krave rozum, keď seno vidí." Čo sa týka niektorých turistov, nehovoriac. Je síce pekné sa držať našich ľudových múdrostí, ale neplatí to vždy. Hlavne vo vzťahu k prírode. Radšej by som v takýchto prípadoch sa viac spoľahol napríklad na Epiktetosa a jeho výrok: "Pomocou rozumu môže človek prekonávať všetky nepríjemnosti. S neprekonateľnými nepríjemnosťami sa rozumný človek vo svojom živote nikdy nestretne."

Preto aj turistika sa musí robiť s rozumom predovšetkým v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Nie všetci turisti sa však tejto základnej premisy držia a potom to nie vždy dopadne dobre, pričom väčšina turistov preceňuje svoje sily, čo neraz vedie nielen k ohrozeniu zdravia, ale častokrát aj ohrozeniu života. Preto by si mal každý dobre rozmyslieť, či niekedy nie je ráno múdrejšie večera, a tak si radšej dobre rozmyslieť, či sa za každú cenu aj v nepriaznivom počasí vyberú na túru. Neraz to potom končí zásahom záchranárov Horskej záchrannej služby (ďalej len "HZS"), ktorí v podvečerných hodinách dňa 19.02.2016 zasahovali hneď dvakrát.

Najprv o pomoc požiadali dvaja slovenskí turisti. Pri túre po hrebeni z Poludňového grúňa na Chatu pod Chlebom v zlých poveternostných podmienkach zablúdili a nedokázali samostatne pokračovať. Záchranári po príchode na miesto turistov vo veku 44 a 49 rokov zateplili a podali im tekutiny. Turisti sa nachádzali pod Hromovým odkiaľ zišli v sprievode záchranárov HZS do Snilovského sedla, a následne lanovou dráhou do Vrátnej. Poďakovanie patrí aj prevádzkovateľovi lyžiarskeho strediska za mimoriadne spustenie lanovky.

Hneď ako bola táto záchranná akcia ukončená, požiadala o pomoc 4 - členná skupina českých turistov. Turisti vyšli na hrebeň z Nezbudskej Lúčky, odkiaľ pokračovali po hrebeni Malej Fatry. V oblasti pod Bielymi skalami sa rozhodli bivakovať. Svoj stan rozložili cca 70 metrov pod vrcholom v strmom žľabe. Nakoľko sa počasie vo večerných hodinách zhoršilo, začal fúkať nepriaznivý vietor spojený s hustým snežením, rozhodli sa miesto opustiť. Na pomoc vyčerpaným a premrznutým turistom odišli záchranári HZS, ktorí turistov po zateplení doprevadili na Chatu pod Suchým, kde sa napokon ubytovali.

Horská záchranná služba vyzýva všetkých návštevníkov hôr, aby nepodceňovali zimné podmienky a túry prispôsobovali počasiu, svojej kondícii, znalostiam a technickému vybaveniu.

/zdroj: autor, www.hzs.sk/

Naposledy zmenené streda, 16 marec 2016 12:38
Čítať 1100 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky