Zverejnené v Turistika

Ferrata pod Martinskými hoľami pre letnú sezónu 2016 otvorená

sobota, 18 jún 2016 06:00 Napísal(a) 

Jarná uzávierka Ferraty Horskej záchrannej služby Martinské hole, ktorá trvala od polovice apríla t.j. od 15. apríla 2016, skončila posledný májový deň. Od 1. júna 2016 je tak obľúbený turistický chodník pre verejnosť opäť otvorený.

Druhá tohtoročná uzávera je plánovaná od 15. septembra do 31. októbra 2016.

Veľa ľudí - "turistov" túto uzáveru však v daných termínoch nerešpektuje. Mali by si však uvedomiť, že tým pádom riskujú hlavne vlastný život a zdravie, pretože táto turistická trasa sa neuzatvára pre nič za nič, ani pretože si to tak niekto zmyslel. A dokonca to nie je zo žiadneho plezíru Horskej záchrannej služby. Uzávera trasy sa robí z dvoch dôvodov:

 • pretože na niektorých úsekoch prebieha ťažba dreva,
 • ale hlavným dôvodom je zaistenie bezpečnosti pre turistov počas nastávajúcej turistickej sezóny, čiže oprava trasy po zime.
 • Počas mesiaca a pol na nej horskí záchranári opravili viacero miest, ktoré boli po zime poškodené. Predovšetkým je to oprava poškodených lán, výmena kotviacich prvkov, spevnenie chodníkov, v prípade poškodenia turistických značiek sa vykonáva označenie trasy novými značkami príp. oprava pôvodných, ďalej je to aj napríklad čistenie potoka, pričom z času na čas sa nájdu sa aj úseky, kde ho musia nasmerovať späť do pôvodného koryta.

  Turistická trasa na Martinské hole, ktoré sa nachádzajú sa v pohorí Malá Fatra, je považovaná za jednu z najstarších na Slovensku. Jej súčasťou je aj Ferrata Horskej záchrannej služby Martinské hole (ďalej len "Ferrata HZS").

  Trasa výstupu na Martinské hole cez Ferratu HZS vedie cez nasledovné body:

 • Martin, časť Stráne – náučný chodník popri Pivovarskom potoku – Ferrata HZS – Bazová – Martinské hole, chaty – Hodinovka – Martin, časť Stráne.
 • Ferrata HZS vedúca na Martinské hole získala súčasnú podobu v roku 2014, keď bol sprístupnený nový náučný chodník začínajúci pri konečnej zastávke MHD na Stráňach. Tento chodník zároveň slúži aj ako prístup k hornej zaistenej časti ferraty. Celá trasa je označená červenou turistickou značkou.

  /zdroj: autor, internet/

  /foto: www.hiking.sk/

  Naposledy zmenené nedeľa, 18 september 2016 19:10
  Čítať 2448 krát
  Ohodnotiť túto položku
  (6 hlasov)
  Marek Ďördík

  „Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

  Najpopulárnejšie

  Ďalšie novinky