Zverejnené v Turistika

Nešťastný pád pri ľahšom turistickom výstupe na zrúcaninu Sučianskeho hradu

pondelok, 21 marec 2016 14:44 Napísal(a) 

Tak ako som písal v predchádzajúcich článkov tejto kategórie, turistiku treba robiť s rozumom a tiež byť obozretný a dodržiavať určité pravidlá a pokyny. Niekedy stačí malá nepozornosť a dôjde k nešťastnej nehode, tak ako tomu bolo včera t.j. 20.03.2016.

Počas túry na Sučiansky hrad neďaleko Podhradia sa 62-ročná turistka nešťastne pošmykla na skale a padala dole šikmým terénom približne 15 metrov až narazila do stromu. Na pomoc je musela byť privolaná Vrtuľníková záchranná zdravotná služba - Air Transport Europe (ďalej len "ATE"). Zranenej žene, ktorá utrpela viac-početné zranenia, vyrazili na pomoc aj horskí záchranári a pred príchodom vrtuľníka ju ošetrili. Po ich príchode na miesto, bola turistka pri vedomí, ale poranila si chrbticu, brucho, aj hlavu s podozrením, že má tiež vnútorné zranenia.

„Lekára leteckých záchranárov museli do ťažko dostupného terénu spustiť pomocou palubného navijaku,“ priblížila Zuzana Hopjaková z ATE. Situáciu komplikoval hustý les. Ženu záchranári naložili do transportného vaku a zniesli ju asi 50 metrov k palube vrtuľníka. S pacientkou potom odleteli do martinskej nemocnice na traumatologické oddelenie.

Aj keď nešlo o ťažký turistický výstup, toto nešťastie je opäť dôkazom toho, že nešťastie chodí aj po horách a hlavne vtedy, keď to najmenej čakáme.

/zdroj: autor, www.turiec.sme.sk/

/foto: archív HZS/

Naposledy zmenené pondelok, 21 marec 2016 14:47
Čítať 1484 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Označené v
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky