
Parky tmavej oblohy sa zakladajú predovšetkým s cieľom informovať laickú, ale aj odbornú verejnosť o výnimočne zachovanom nočnom prostredí na konkrétnom území. Súčasne ich úlohou je aj vzdelávanie ľudí v oblasti ochrany nočného životného prostredia a svetelného znečistenia a majú veľký potenciál na rozvoj astroturistiky.
Taktiež slúžia na propagáciu prírodne tmavej nočnej oblohy (a jej ochrany), ktorá je základom ochrany prírodného prostredia pred svetelným znečistením a tiež nevyhnutnou podmienkou pre kvalitné nočné astronomické pozorovania.
Na Slovensku máme zriadené zatiaľ tri takéto územia, jedno z nich sa samozrejme viaže k regiónu Turiec:
Z prehľadu vidno, že Park tmavej oblohy Veľká Fatra, je po parkoch v Poloninách a na Kysuciach tretí takýto park na Slovensku, zároveň je 30. v Európe a 76. na svete. Toto špecifické chránené územie bolo vyhlásené pri príležitosti Medzinárodného roku svetla 2015, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (Medzinárodný rok svetla a technológií založených na svetle - International Year of Light and Light-based Technologies – IYL 2015).

Park je umiestnený v nadmorskej výške 1 300 m n.m. a jeho rozloha je 325 hektárov. Nachádza sa v blízkosti Horského Hotela Kráľova studňa a je vzdialený do 30 kilometrov od mesta Turčianske Teplice, pričom rovnaká vzdialenosť vychádza aj od Banskej Bystrice. Nočná obloha je tu vraj mimoriadne kvalitná. Bez ďalekohľadu sa dá vidieť takmer dvetisíc hviezd, striebristú Mliečnu cestu a množstvo objektov vzdialeného vesmíru.
Pozorovanie je možné pomocou astronomických ďalekohľadov. Odborný výklad je riešený pod záštitou Slovenského zväzu astronómov a Hvezdárne v Banskej Bystrici - organizačnej súčasti Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom. Vybrané termíny na rok 2016 sú:
Pozorovanie v iných termínoch je možné dohodnúť telefonicky resp. e-mailom.
/zdroj: autor, www.fatranskatma.sk, internet/
/mapa: www.fatranskatma.sk/mapa.php/