Zverejnené v Turistika

Rozhovor so Štefanom Hudákom - predsedom Prvého klubu turistov Diviaky

pondelok, 11 apríl 2016 09:19 Napísal(a) 

Región Horný Turiec je svojou prírodnou scenériou priam predurčený na nenáročné turistické výlety, o čom svedčia aj aktivity Prvého klubu turistov (ďalej len "PKT") z Diviak. O jeho začiatkoch, aktivitách a smerovaní sme sa rozprávali s dlhoročným predsedom tohto klubu Štefanom Hudákom.

Koľko rokov funguje Prvý klub turistov Diviaky?

 • Prvá zmienka o turistických aktivitách v Diviakoch je zaznamenaná v roku 1974. Piateho mája roku 1976 mladí turisti, za účasti predsedu TJ Dynamo Diviaky Rudolfa Šefraníka a predsedu Zväzu Turistiky ČSZTV v Martine Jána Jokla, založili Odbor turistiky TJ Dynamo Diviaky, dnes Prvý klub turistov Diviaky. V tomto roku si pripomenieme okrúhle 40. výročie vzniku PKT Diviaky.
 • Na aký podnet klub vznikol a kto bol iniciátorom?

 • V tom čase a priestore, mám na mysli sedemdesiate roky minulého storočia (aké je to dnes pre moju vekovú kategóriu „divné“ slovné spojenie?), bolo dobrým zvykom podporovať masovú telesnú výchovu ako prevenciu proti iným lákadlám pre mládež, do kategórie ktorej sa aj dnes radí turistika. Navyše, pre takéto telesné aktivity nebolo a ani dnes nie je potrebné budovať telocvične či iné podobné zariadenia. Stačila vlastne iba chuť a najväčšia telocvičňa – príroda – bola otvorená doširoka a pre všetkých, čo dnes už zďaleka nie je pravda. Iniciátorom založenia OTTJ Diviaky bola okresná turistická organizácia – Zväz turistiky v Martine, ktorú vtedy viedol Ján Jokl a TJ Dynamo Diviaky, ktoré pri tomto akte zastupoval Rudolf Šefraník.
 • Počas roka organizujete množstvo výstupov. Ktoré sú to napríklad?

 • Už dlhé desaťročia patrí Prvý klub turistov Diviaky ku špičke v komunite turistov na Slovensku. Organizátori turistiky PKT Diviaky, ale aj jednotliví členovia individuálne, každoročne a pravidelne pripravujú a realizujú stovky klubových turistických podujatí pre svojich členov, ale aj desať až štrnásť tzv. verejných turistických podujatí, prístupných širokej verejnosti. Z druhej spomínanej kategórie turistických podujatí môžem spomenúť „vlajkovú loď“ aktivít diviackych turistov, Festival ĽUDIA A HORY, ktorého už 36. ročník chystáme tento rok 26. novembra v priestoroch kina TURIEC v Turčianskych Tepliciach. Je to najrozsiahlejšie spoločensko turistické podujatie organizované v našom meste „miestnymi organizátormi“ a zároveň najstaršie podujatie svojho druhu na Slovensku. Nespochybniteľným dôkazom podpory nášho mesta hnutiu „Športu pre všetkých“ je napríklad aj v tomto roku už 40. ročník Primátorského výstupu na Drienok. Dlhé roky bolo toto podujatie endemitom na Slovensku. V ostatných rokoch už je v našich zemepisných šírkach organizovaných viacero turistických akcií s týmto názvom, ale iba u nás sa tohto podujatia naozaj zúčastňuje aj primátor. Dosvedčiť to určite môžu bývalí primátori mesta Turčianske Teplice: A. Chlapíkova, J. Turčány, M. Sygút, a nakoniec aj súčasný primátor I. Hus.
 • Čo je cieľom týchto turistických podujatí?

 • Prvoradým, hlavným, prioritným cieľom organizátorov turistiky Prvého klubu turistov, Turistického oddielu mládeže aj v roku 2013 ustanoveného SENIORKLUBU v Diviakoch, je ponúknuť čo najširšej verejnosti alternatívy na trávenie voľného času a to podľa ich individuálnych požiadaviek, možností, záujmov, veku, pohlavia, fyzickej kondície. Napríklad: pre milovníkov zimných aktivít sme pripravili na začiatku marca 26. ročník Posledného šúsu na Skalke 1232 m n.m. (toho roku síce bez snehu – nie našim zavinením?), v apríli to bude 36. ročník Výstupu mládeže na Vyšehrad 829 m n.m., kde pravidelne otvárame najmasovejšie podujatie z kategórie Športu pre všetkých – 100 Turčianskych jarných kilometrov. Druhú májovú sobotu t.j. 14. mája pripravíme niečo pre naše „dievčence a maminy“ – 23. ročník Dievčenského výstupu na Zniev 985 m n.m., kde si pripomenieme azda najkrajší sviatok roka – Deň matiek. Najnáročnejšie podujatie roka z portfólia PKT Diviaky má júnový termín – Prechod hrebeňom Malej Fatry. Že je to najkrajší horský hrebeň na Slovensku, je už všeobecne známe, ale že účastníci za tri dni prejdú 66,5 km s prevýšením 3187 metrov, to sa dozvedia až z propozícií k tejto akcii. Štvrtý ročník Národného stretnutia abstinentov na Čremošnom a 20. ročník Národného stretnutia plešatých a bradatých turistov na Drienku 1268 m n.m. majú tiež svoju „vyberanú“ (a vďačnú) klientelu presne tak, ako 41. ročník Národného stretnutia turistov veteránov na Bralovej skale 826 m n.m.. No a sviatočný, 46. ročník Vianočného výstupu na Tlstú 1373 m n.m., je tiež veľmi obľúbenou akciou, aj keď v tomto prípade nám iba zriedka praje počasie. Je už mnohoročnou tradíciou, že všetky telesné aktivity v prírode naši členovia ukončia decembrovou Derniérou na Remate.
 • Ako správny turista, určite naše okolité hory dokonale poznáte. Kam by sa mal teda vybrať turista, ktorý príde k nám do Turca?

  Turiec, alebo, ako my domáci nežne hovoríme, naša „Turčianska záhradka“, je čo sa týka prírodných krás doslova najkrajším kútom (myslím si že nielen) Slovenska. Pre návštevníka Turca je vôkol nás k dispozícii nepreberné množstvo turistických cieľov, doslova na každý deň v roku jeden. Neveríte? Nuž aspoň niekoľko takýchto cieľov ponúknem: najkrajšia dolina na Slovensku - Gaderská s úžasným Selencom a povestnou Čertovou bránou, jedinečná Blatnická dolina s málo vídaným „skalným oknom“, náš Turčiansky „Vlkolínec“ – dedinka Čremošné, doslova za humnami sa ponúka na osvieženie Lesopark Bôr, nádherné vyhliadkové kopce okolo Turčianskych Teplíc Drienok 1268 m n.m., Tlstá 1373 m n.m., či o trošku nižší Husný vrch nad Čremošným, jazierka pri Ivančinej, hrady Blatnica a Sklabiňa, kde sa dobrovoľníci úporne snažia zachrániť to, čo sa ešte ako-tak zachrániť dá. To sa, pravda, netýka azda na najkrajšom mieste situovaného hradu Zniev, ku ktorému sú miestni úplne ľahostajní.

  Aké túry sa dajú podnikať v našom okolí pre turistu začiatočníka a aké pre zdatnejšieho?

  Nuž, pre jednodňového návštevníka nášho kúpeľného mestečka by mohol byť vďačným cieľom napríklad kúpeľný park, zvlášť v jarných mesiacoch jeho južná, ešte „nepoškvrnená“ časť, kde sa môže pokochať obrovskými kobercami nádherných veterníc. Tiež prehliadka malebnej obce Čremošné iste v „mestskom“ človeku zanechá hlboký dojem. Výhľady do Turca z Čremošnianskych lazov, ale špeciálne z Husného vrchu sú takmer kruhové a nezabudnuteľné. Pokiaľ u nás návštevník aj prenocuje, potom je naozaj zážitkom výstup na Tlstú 1373 m n.m. Tradične poznamenávam, že vnímavý turista práve výhľadom z Tlstej má šancu pochopiť, prečo my, Turčania, tak nežne hovoríme o Turčianskej záhradke. To boli turistické ciele pre menej zdatných turistov. Na svoje si u nás, prípadne v blízkom okolí, prídu aj zdatní turisti. Veľmi obľúbenými bývajú výstupy na najvyššie vrcholy pohorí, ktoré tvoria prirodzenú hranicu Turca. Sú to na južnej strane Kremnické vrchy s najvyšším vrcholom Flochová 1318 m n.m. Z východnej strany je to Veľká Fatra a najvyšší vrchol Ostredok 1592 m n.m. Na severnej strane by zdatný turista nemal vynechať najvyšší vrchol Malej Fatry a celého Turca, Veľký Fatranský kriváň 1709 m n.m., na ktorý môže vystúpiť buď „sólovo“, alebo v rámci hrebeňovky pohorím, ktorá je pre svoj profil najvyhľadávanejšia, pre mnohých aj najkrajšia na Slovensku. Vďačnými turistickými cieľmi sú aj Zniev, Vyšehrad a napríklad aj Bralová skala. Nuž a čo dodať na záver? Nech je pre vás, vážení návštevníci tohto malebného kúta Turčianskej záhradky návodom, inšpiráciou i pohladením duše a tiež pohnútkou k návratu k nám – lebo autor verí (a vie, o čom hovorí), že ...kto raz skúsi, navždy musí...

  /zdroj: autor, Štefan Hudák - majster turistiky/

  /logo: internet/

  Naposledy zmenené pondelok, 11 apríl 2016 17:24
  Čítať 1863 krát
  Ohodnotiť túto položku
  (0 hlasov)
  Označené v
  Marek Ďördík

  „Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

  Najpopulárnejšie

  Ďalšie novinky