Zverejnené v Turistika

Výstup na Blatnický hrad

nedeľa, 27 marec 2016 09:00 Napísal(a) 

Výstup na Blatnický hrad

Výstup na Blatnický hrad je veľmi nenáročná turistická trasa, ktorú odporúčam v prípadoch, že vonku je fakt krásne a narýchlo sa rozhodnete, že chce rýchlo niekam do prírody.

Blatnický hrad ::mapa Blatnický hrad lightboxBlatnický hrad ::mapa

Predpokladám, že väčšina sa na tento výlet vyberie autom, môžete zaparkovať na konci obce Blatnica na parkovisku pred pamätníkom Slovenského národného povstania.

Blatnický hrad ::parkovisko Blatnický hrad lightboxBlatnický hrad ::parkovisko Blatnický hrad ::pamätník Blatnický hrad lightboxBlatnický hrad ::pamätník

Tí, ktorí sú trošku "lenivejší" sa môžu odviezť ešte kúsok vyššie a nechať auto pri Chatovej osade Gader. Ja osobne by som začínal tento výlet od parkoviska, aj kvôli pamiatke, ktorá tam je, taktiež aj začiatku môžete vnímať šumiaci zvuk upraveného Blatnického potoka.

Blatnický hrad ::potok Blatnický hrad lightboxBlatnický hrad ::potok

V spomínanej chatovej oblasti by som sa po krátkej prechádzke stavil na známu "gaderskú kávu a potom sa vybral na hrad. Na začiatku cestu od pamätníku je žltá značka, ktorá naviguje k ceste k Ústiu Konského Dolu, kde sa nachádza aj Chatová osada Gader. Nad ňou je smerovník, ktorý informuje o tom, že o 10 minút bude odbočka na Blatnický hrad. Po asfaltovej ceste hore Gaderskou dolinou sa dostanete k odbočke na hrad, po ktorej už pokračujete po lesnom chodníku, ktorý hneď od začiatku mierne stúpa hore do svahu. Pri horárni je odbočka doľava a začne strmšie stúpanie až k samotnému hradu. Cesta trvá približne 20 minút a dostanete sa až k zrúcanine Blatnického hradu, ktorého ruiny sa v posledných rokoch snažili opravovať. Pár dobrovoľníkov s kýbľami a stavajúcimi lešenie sme tam mali možnosť vidieť aj my.

Okrem tejto spomienky na dávnu históriu je aj odtiaľ krásny výhľad. Navyše pred hradom aj za ním nájdete ohniská, takže tento príjemný výlet môžete spojiť aj s nejakou "opekačkou" spojenou "občerstvovačkou" :-) a príjemný posedením.

/zdroj: autor/

/foto: autor/

/mapa:/www.toulkypocechach.com/map/vylet_29.jpg/

História Blatnického hradu

Blatnický hrad je zrúcanina nachádzajúca sa v pohorí Veľká Fatra na nízkom vápencovom chrbte Plešovice vo výške 658 m n. m. približne 2 km od obce Blatnica. Zaujímavosťou je, že tento horský chrbát oddeľuje Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny.

Blatnický hrad ::kresba Blatnický hrad lightboxBlatnický hrad ::kresba

Blatnický hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia. Prvá písomný zmienka o ňom je datovaná z roku 1300, keď bol jeho majiteľom Peter z Brezovice.

Hrad postavili na ochranu cesty zvanej magna via, vedúcej z Nitry na sever. Keď sa začala používať západnejšie situovaná pohodlnejšia komunikácia z Nitry cez Mošovce do Martina a ďalej na sever, stará cesta pod menom antiqua via stratila svoj pôvodný význam a dôležitosť hradu upadla. Preto panovníci nemali oň väčší záujem.

Vlastnícke práva preto prechádzali v 15. a v prvej polovici 16. storočia "z rúk do rúk", pričom jeho majiteľmi boli postupne Pongrác zo Sv. Mikuláša, Peter Komorovský, rodiny Necpalskovcov a iní. Negatívom týchto častých zmien bolo predovšetkým chátranie hradu, pretože majitelia ho v podstate iba spravovali a využívali, než udržiavali.

Blatnický hrad ::kresba Blatnický hrad lightboxBlatnický hrad ::kresba

Hrad rozšírili až Révaiovci, ktorí ho dostali do vlastníctva roku 1540. V druhej polovici 16. a na začiatku 17. storočia vybudovali veľké predhradie s novými budovami.

V roku 1744 sa hrad dočkal poslednej historickej opravy, avšak bola to zároveň predzvesť k jeho zániku, pretože od roku 1790 hrad už obývaný nebol a od tej doby pomaly pustol.

/zdroj: autor, internet/

/foto: autor/

Naposledy zmenené pondelok, 29 august 2016 18:06
Čítať 5368 krát
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)
Označené v
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky