Zverejnené v Turistika

Výstup na Vyšehrad

nedeľa, 24 apríl 2016 14:00 Napísal(a) 

Výstup na Vyšehrad je prvá turistická akcia Turistických novín Turiec, ktorú sme dnes absolvovali pri príležitosti 36. ročníka Výstupu mládeže na Vyšehrad, ktorý organizoval Prvý klub turistov Diviaky.

Stiahnuť prílohy:

Výstup na Vyšehrad

Výstup na Vyšehrad z obce Jasenovo (15 km od mesta Turčianske Teplice)

je nenáročný výstup na bývalé slovanské hradisko na vrchu Vyšehrad.

Možností na výstup je niekoľko, my sme z technických príčin zvolili najkratšiu trasu t.j. od odpočívadla pri vysielači na rozhraní okresov Turčianske Teplice a Prievidza.

Hneď po vystúpení z auta sme boli svedkami dopravnej nehody, keď vodič v snahe sa vyhnúť stádu jeleníc, nedobrzdil a jednu z nich aj trafil, čo si odnieslo predné sklo jeho auta. Na odpočívadle zastal za našim autom, prehodili sme s ním pár slov, hlavne, či sú ok a potom sme sa vybrali smer juh.

Našu redakciu doplnil ďalší náš "člen" a fanúšik, Paťka Pečnerová, ktorá vzhľadom na jej vek, tento výstup zvládla bravúrne.

Cesta z odpočívadla teda vedie smerom na juh popod vysielač, ktorý nie je možné prehliadnuť. Za ním nájdete poľnú cestu, ktorá začne mierne stúpať, po pár metroch a miernej zákrute doprava, začne jedna z najstrmších častí. Po jej prekonaní prejdete okolo hospodárskej budovy, na rohu ktorej je značka trasy s tromi pruhmi vo farebnom prevedení: bielo-červeno-biela. Prejdete popri nej a vydáte sa lúkou mierne doľava.

turistická značka :: turistická značka lightboxturistická značka ::

By the way, celá trasa je touto značkou výborne označená, viaceré vidieť z diaľky, takže problém zablúdiť by nemal mať nikto.

Po prekonaní ďalšej strmej časti, sa dostanete na úpätie lesa, kde nájdete prvý rozcestník a prvú informačnú tabuľu Národná prírodná rezervácia Vyšehrad. V tomto bode výstupu sa nachádzate vo výške 708 m n. m.. Ostáva vám prekonať prevýšenie 122 m na vrchol.

Pred prvou informačnou tabuľou a rozcestníkom je kolmá odbočka doprava, ktorá vedie lesnou časťou trasy. Po krátkom miernou stúpaní čaká turistov najstrmšia časť, na konci ktorej je ostrá zákruta vľavo. Od nej po pár metrov nájdete druhú informačnú tabuľu, za ktorou končí les, a pokračujete "čistinkou", ktorou sa vydáte chodníčkom, ktorý sa zatáča vľavo. Po pár metroch na ňom zbadáte aj skaly, ktoré začínajú byť nesporným znakom začiatku hradieb Vyšehradu, ktoré už aj reálne zbadáte za ďalšími informačnými tabuľami.

Vzápätí uvidíte týčiť sa časť slovenského dvojkríža, ktorý je jasným signálom, že sa blížite k cieľu túry. Po prejdení maličkého prudkého kopčeka sa dostanete na vrchol Vyšehradu, odkiaľ sa otvára pohľad na centrálnu časť regiónu Horný Turiec aj vďaka dvom skalnatým výstupom.

Vďaka svojej výhodnej polohe neďaleko Vyšehradského sedla, ktoré sa definuje ako spojnica Hornonitrianskej a Turčianskej kotliny, sa stal tento vrchol miestom záujmu viacerých kultúr, vrátane Keltov a Slovanov. Na ťažko dostupnej vrcholovej plošine sa tak zachovali pozostatky slovenských predkov, najvýraznejšie z obdobia Veľkej Moravy, kedy bolo hradisko Vyšehrad dôležitým centrom ríše.

Vrchol Vyšehradu sa podľa turistického rozcestníka nachádza vo výške 830 m n.m.. Podľa aplikácie MapMyHike sme sa dostali síce do max. výšky 798 m n.m., čo však v tomto prípade vôbec nie je podstatné. Dokonca aj "múdra" wikipédia uvádza inú nadmorskú výšku - o 1 meter menej, ako je uvedené na rozcestníku.

V každom prípade tento prvý náš výstup na turčiansku "osemtisícovku" :-), keď to berieme v decimetroch :-D, stál za to, a je to aj výborná trať na rozbeh a začiatok turistickej sezóny.

Už na vrchole sme rozmýšľali, kam sa vyberieme najbližšie. Plánov je niekoľko, ale o všetkom podstatnom sa dozviete.

/zdroj: autor/

/foto: autor/

Naposledy zmenené piatok, 13 máj 2016 14:47
Čítať 4956 krát
Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
Označené v
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky