Zverejnené v Turistika

Základná informácia pre turistov - ohlásenie nehody

utorok, 01 marec 2016 19:34 Napísal(a) 

V tomto článku prinášame turistom najzákladnejšiu informáciu, ktorá môže každému v prípade nehody pri turistike pomôcť.

Základná rada je, aby ste si na akúkoľvek túru medzi turistické pomôcky a občerstvenie pribalili aj mobilný telefón, a to najmä vtedy, ak ide na túru len jedna osoba.

Najhlavnejším údajom pre turistov, ktorí sa vyberú niekam "do hôr" alebo "na kopce" je určite číslo na Horskú záchrannú službu (ďalej len "HZS").

Nikomu samozrejme neprajem, aby musel na potulkách v prírode alebo pri zdolávaní rôznych turistických chodníčkov riešiť akékoľvek nepríjemné situácie a nehody, ale treba si uvedomiť, že nikto z nás nie je "nesmrteľný" a ako sa vraví, čert tiež nikdy nespí. V prípade, že sa už chtiac či nechtiac dostanete do situácie, keď nebude iná možnosť a budete potrebovať pomoc profesionálov, tak v takomto prípade tiesňové volanie riešte prostredníctvom čísla 18 300. Toto tiesňové číslo je NON STOP dispečing HZS, takže pomoc prostredníctvom HZS je zabezpečená plynule 24 hodín.

Pochopiteľne, že v krízovej situácii každého človeka hneď napadne volať na známe tiesňové číslo 112, čo je samozrejme tiež možnosť. Treba si ale každopádne uvedomiť, že ste mnohokrát v ťažko-dostupnom teréne, takže aj cesta záchranárov bude o niečo dlhšia. Volaním na číslo 112 si o niečo zbytočne predlžujete čas, pretože aj pracovník Integrovaného záchranného systému v konečnom dôsledku bude musieť kontaktovať HZS, tak prečo to nespraviť hneď. Veď niekedy rozhodujú aj sekundy...

/zdroj: autor/

/logo: internet/

Naposledy zmenené streda, 16 marec 2016 12:38
Čítať 909 krát
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Marek Ďördík

„Milujem túlanie sa po prériách. Tam sa cítim voľný a štastný. Ale keď sa usadíme, strácame farbu a umierame." (Satanta, Kiowa)

Najpopulárnejšie

Ďalšie novinky